Spotkanie Wigilijne w Gminie Chorkówka

Spotkanie Wigilijne w Gminie Chorkówka odbyło się 21 grudnia 2013 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce i Koło Gospodyń Wiejskich w Chorkówce. Wszystkich zebranych, którzy przyjęli zaproszenie od organizatorów powitał Bogusław Pacek – dyrektor. Spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną pt. „Wigilijne przesłanie” w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Zręcinie pod kier. Alicji Zając. Po występie młodzieży życzenia świąteczne i noworoczne złożyli: ks. dr Bronisław Wyczawski, Bogusław Pacek, Andrzej Koniecki wójt gminy Chorkówka. Następnie ks. Prałat Jan Luchowski – proboszcz parafii Żeglce odczytując fragment Ewangelii,  poprowadził modlitwę oraz złożył obecnym najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Kolędy i pastorałki, w których również zawarte były życzenia zaśpiewał Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki (grupa męska) pod kier. Teresy Samborowskiej. Tradycyjnie jak co roku, wszyscy obecni łamali się opłatkiem,  życząc sobie dużo szczęścia i radości na Święta i w Nowym Roku. Kolejnym punktem spotkania była degustacja potraw wigilijnych, przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bóbrki, Chorkówki, Draganowej, Kobylan, Kopytowej, Kopytowej – Stanowiska, Leśniówki, Machnówki, Poraju, Sulistrowej, Szczepańcowej, Świerzowej P., Zręcina, Żeglec, Stowarzyszenia FIS w Zręcinie oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Szczepańcowa. Na przystrojonych stołach członkinie KGW i Stowarzyszenia serwowały potrawy wigilijne m.in.: pierogi ruskie, pierogi z kapustą, pierogi z kaszą gryczaną i śliwkami, gołąbki, potrawy z ryb na ciepło i zimno, kapusta z grzybami i grochem, żurek staropolski, barszcz czerwony, ciasta piernikowe, serowce, itp. Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały potrawy wigilijne otrzymały nagrody rzeczowe, pamiątkowe dyplomy i kalendarze promujące Gminę Chorkówka i Gminny Ośrodek Kultury. Na ręce kierowników zespołów artystycznych zostały skierowane  podziękowania za całoroczną pracę w upowszechnianiu kultury. Uroczystości towarzyszyła wystawa szopek bożonarodzeniowych, wykonanych przez dzieci i młodzież z terenu Gminy Chorkówka.

Na estradzie przed budynkiem GOK- u można oglądać szopkę bożonarodzeniową wykonaną przez członków Zespołu „Chorkowianie” i sołtysa z Chorkówki. W spotkaniu udział wzięli: ks. Prałat Jan Luchowski,  ks. dr Wacław Socha, ks. dr Bronisław Wyczawski, ks. dr Mirosław Grendus, ks. Wojciech Szpylma, ks. Piotr Rączka, Adam Pietrzkiewicz komendant Miejski Policji w Krośnie, Kazimierz Kręzałek wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego, przedstawiciele władz Gminy na czele z Andrzejem Konieckim – wójtem Gminy Chorkówka, radni Gminy na czele z przewodniczącym Rady Sebastianem Rogalą, dyrektorzy placówek oświatowych na czele z Gabrielą Nizianty dyr. ZEAS, Kazimierz Gładysz prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chorkówce oraz prezesi jednostek OSP prezesi stowarzyszeń, sołtysi wsi, kierownicy zespołów artystycznych, przewodniczące KGW wraz z członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy.

Czerwiec 2023